Viděli jste někdy montáž betonového plotu naživo? Nemáme tím na mysli pouze videoreportáž nebo fotky zveřejněné na Internetu, odtud lze totiž velmi snadno „vystříhat“ ty momenty, které nejsou zrovna populární, a s nimiž se nezdá výstavba tak jednoduchá. Stavět oplocení z betonových dílců je poměrně náročný úkol, který dá zabrat i zkušeným profesionálům. Které pasáže nejsou tak populární, že se neobjevují na videích?
Hloubení základů pro sloupky – vyhloubit otvory pro sloupky do hloubky necelého metru je jednoduchý úkol pro kulturistu, který se chopí krumpáče a rýče v rámci tréninku, a má navíc štěstí na běžnou zemědělskou ornici. Jenže co když nejste na tuto práci zvyklí, pravidelně neposilujete a k tomu všemu, jako „na potvoru“, narazíte v zemi na balvany a stavební sutiny, proložené starým pletivem? Taková práce je spíše řehole a je to náročný úkol i pro profesionální kopáče. A potřebujete-li vykopat otvory pro šedesát sloupků, nikoli pouze pro čtyři nebo šest, pak je to pro jednotlivce dřina na čtrnáct dnů.
Zvedání desek – zkoušeli jste ve dvou lidech uzvednout jednu plochou desku pro betonový plot? Je to docela fuška, protože desky váží zhruba sedmdesát kilo, a zvednout je do výšky již vyžaduje značnou sílu a také odvahu. Co kdyby vám deska spadla na nohu? Potřebujete-li postavit plůtek o délce čtyř metrů, s nímž pouze zahradíte část pozemku, ve dvou lidech to zvládnete během víkendu, ale oplocení celé parcely vás může odrovnat. Je prakticky nemožné stavět delší ploty bez mechanizace, musíte se tu spolehnout na hever, kladkostroj nebo jeřáb, ostatně profesionálové to ani jinak neprovádí.
Chystáte-li se tedy k výstavbě oplocení většího rozsahu, zahrňte do ceny betonového plotu montazmpc.cz i jeho montáž. Neriskujte zbytečnou újmu na zdraví nebo poškození materiálu, například při pádu desek na zem.