Podlaha je považována za základ obytného prostoru, podobně jako střecha a střešní krytina. Dokud není podlahová krytina položená, nelze na ní pokládat nábytek a prakticky a komfortně tamní prostředí využívat. U podlahy se zkrátka začíná odvíjet váš životní příběh v dané lokalitě, ačkoli si to možná mnozí z vás neuvědomují.
Podlahu lze zhotovit v mnoha typech provedení, ale ne každé je na určitém místě vhodné. Jestliže se například bavíme o obytném podkroví, které vzniká ze staré půdy, musíte tu počítat s omezenou nosností tamní etáže a nezatěžovat ji zbytečně těžkým stavebním materiálem, proto tu mají svůj význam zejména dřevo či laminát.
Plovoucí podlahy sice vypadají na první pohled efektně, ale není to přírodní materiál a navíc je náchylný na únik vody, kdy se jednotlivé desky mohou zkroutit. Dřevěné podlahy bývají ovšem dražší, a tak je jistou možností jít cestou kompromisu – pokládky levných OSB desek a na ně vhodný zátěžový či ozdobný koberec.
OSB desky jsou dostatečně pevné, robustní a vyhovující pro pokládku do interiéru. Na co však nesmíte zapomenout, jsou nerezové vruty. A proč zrovna nerezové? Nevystačíme tu s obyčejnými z konstrukční oceli?
Vlhkost vzduchu – bude-li zapotřebí desky časem vyměnit nebo některou z nich vyříznout a nahradit jiným materiálem, a budete nuceni vruty povolit a vyšroubovat, koroze se postará o to, aby se vrut ve dřevě přichytil, jako lepidlem. Může se tu pak při demontáži protáčet nebo prasknout, a zbytečně si natropíte problémy. I docela obyčejná vlhkost vzduchu přispívá k tvorbě koroze, není tedy nutné podlahu máčet vodou.
Pevnost – nerezové vruty jsou zhotoveny z legované oceli, jejíž pevnost je dostačující pro montáže dřevěných konstrukcí. V případě vrutů to znamená, že spoj nebude chatrný a nebezpečný, což je při chůzi více než důležité. Z OSB desek lze zhotovit i schody, různé nástavby, bednění a dokonce i dílenský nábytek.